Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-04 15:54:44
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Jak przygotować tradycyjne wypieki wielkanocne, tak aby były najsmaczniejsze?
Mazurek to niekorowany król wielkanocnego stołu. Wielu uważa go za tradycyjny, polski przepis, ale prawdopodobnie przybył do naszego kraju aż z Turcji albo innych krajów arabskich. Nazwa ciasta jest związana z jego dawną popularnością na Mazowszu (mieszkańców tych okolic nazywano kiedyś Mazurami). W dawnych czasach pięknie dekorowane i bogate mazurki były nagrodą za wytrwanie czterdziestu dni postu bez mięsa i słodkich potraw. Kiedyś czas po Wielkim Poście był okazją do prawdziwej kulinarnej rozpusty. Obecnie taka tradycja nie jest już praktykowana, ale nadal chętnie przygotowujemy te ciasta z okazji Wielkanocy.
Mazurek wielkanocny przygotowuje się na kruchym spodzie. Niekiedy do tego celu używa się również wafli, cienkiej warstwy ciasta drożdżowego, biszkoptowego, makaronikowego lub marcepanowego. Przekłada się go masą kajmakową lub pomadą przygotowaną z roztopionych cukierków krówek. Jako polewy można użyć czekolady, kajmaku, kwaskowatego dżemu lub marmolady. To podstawowa wersja tego ciasta, ale oczywiście istnieje wiele innych wariacji smakowych. Najbardziej znane są tradycyjne mazurki królewskie, makowe, pomarańczowe czy orzechowe. Wyjątkowo pyszne jest też połączenie cytrynowego lub różanego dżemu oraz polewy czekoladowej. Możemy się również pokusić o dodanie do środka masy czekoladowej, chałwowej, kokosowej, marcepanowej czy białej czekolady. Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni.
W przypadku tego placka na Wielkanoc niezwykle ważny jest jego wygląd. To właśnie bogate i piękne zdobienia są tak charakterystyczne dla mazurków. Górę każdego ciasta możemy pokryć suszonymi oraz kandyzowanymi owocami, kolorowymi posypkami, migdałami, orzechami, bakaliami, lukrem, cukrem pudrem oraz czekoladą. Najważniejsze to mieć pomysł na całą kompozycję i ułożyć wszystkie składniki w ciekawe wzory. Warto nawiązać do symboliki świątecznej i stworzyć na powierzchni mazurka kwiaty, bazie, kolorowe pisanki, a jeśli nam się uda, nawet wielkanocne zajączki czy kurczaczki. Przy pomocy rękawa cukierniczego łatwo zrobimy świąteczny napis.
Mazurki są zwykle kwadratowe lub prostokątne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć okrągłej blaszki do tarty. Blaszki do mazurka mogą mieć karbowane lub gładkie brzegi, zwróćmy jednak uwagę, by były odpowiednio niskie. Potrzebujesz przepisu na mazurka, który przyćmi inne ciasta na święta wielkanocne? Wypróbuj ten przepis: https://akademiasmaku.pl/przepis/mazurek-wielkanocny,2763.
Wszystkim dobrze znane ciasto z serem ma bardzo długą tradycję. Znane było już w starożytnej Grecji i Rzymie, a potem zdobyło serca całej Europy. Sernik dotarł razem z kolonistami do Ameryki Północnej i zawładnął również tym kontynentem. W Polsce to ciasto pojawiło się wraz z królem Janem III Sobieskim, który powracał do kraju z bitwy pod Wiedniem. Sernik wiedeński szybko stał się popularny, zwłaszcza w Krakowie, gdzie nieco go zmieniono. Ciasto z charakterystyczną „kraciastą” polewą jest niekiedy nazywane sernikiem krakowskim. Prawosławna odmiana tego deseru przygotowywana na święta wielkanocne jest nazywana paschą. Tego rodzaju sernik na zimno lub na gorąco przygotowuje się z ucieranego twarogu z dodatkiem orzechów, rodzynek, migdałów i innych bakalii. Pascha ma kształt piramidy lub gniazda i często jest dodatkowo ozdabiana konfiturą, czekoladą lub suszonymi owocami.
Sernik wielkanocny można by było nazwać ciastem uniwersalnym, które smakuje każdemu. Jemy go chętnie na święta i na co dzień. Nie możemy jednak zapominać o nierozwiązanym sporze pomiędzy wielbicielami rodzynek, a ich przeciwnikami! Żeby zadowolić wszystkich, postarajmy się upiec jeden sernik z dodatkiem rodzynek, a drugi z samym serem. Na szczęście wybór serników jest ogromny! Tradycyjne, na zimno, z rosą, z dodatkiem czekolady, skórki pomarańczy, lukru, owoców, a nawet bezy. Stojąc przed takim wyborem, ciężko byłoby upiec tylko jedną blachę ciasta.
Nasze wypieki wielkanocne zawsze mogą wyjść idealnie! Co zrobić, żeby sernik nie opadł po pieczeniu? Dowiesz się tego tutaj: https://akademiasmaku.pl/vademecum/aby-sernik-nie-opadl-po-upieczeniu,314.
Babka to wypiek, który jest bardzo popularny w naszym kraju i jest jednym z tradycyjnych ciast wielkanocnych. W dawnych czasach pieczenie bab rozpoczynano już po Niedzieli Palmowej. Pierwszym krokiem do idealnego wypieku było staranne przesianie mąki. W tym czasie mielono też migdały oraz namaczano szafran w wódce. Każda gospodyni chciała pochwalić się doskonałymi ciastami, więc przykładano wielką wagę do wszystkich etapów przygotowywania babek. Obecnie stawiamy na szybkie, ale smaczne wypieki, których pieczenie nie zajmie zbyt wiele czasu. Z tego powodu wiele tradycyjnych receptur zmodyfikowano i dostosowano, byśmy nadal mogli cieszyć się dawnym smakiem ciast.
Najbardziej popularną świąteczną babką jest ta z dodatkiem drożdży piekarskich lub piwnych. Ciasto robi się tradycyjnie z mąki, drożdży, cukru, jajek, ciepłego mleka, masła oraz soli. Kluczem do dobrego wypieku jest odpowiednie przygotowanie rozczynu z drożdży i dokładne wyrobienie wszystkich składników (masa musi być elastyczna, błyszcząca i łatwo odklejać się od ręki). Następnie trzeba dać ciastu czas na to, by wyrosło, dzięki czemu będzie bardziej puszyste. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy wstawić babkę do piekarnika. Warto jednak dać czas ciastu drożdżowemu – będzie dużo lepsze niż to robione na szybko!
W zależności od tego, na jakie dodatki się zdecydujemy, na naszym stole może zagościć babka pomarańczowa, cytrynowa, marmurkowa czy nawet z makiem. Na wierzch świetnie sprawdzi się cukier puder, biały lub kolorowy lukier oraz polewa czekoladowa. Przepis na babkę drożdżową o smaku cytrusowym można znaleźć na: https://akademiasmaku.pl/przepis/drozdzowa-babka-z-cytrusowa-nuta,2762.
Możemy przygotować również babkę piaskową, serową czy marcepanową oraz polać ją lukrem lub czekoladą. Jako ozdoby idealnie sprawdzą się płatki migdałowe, kandyzowane owoce lub skórka pomarańczowa. Jeżeli zależy nam na przygotowaniu babki drożdżowej, ale chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, możemy skusić się na gotowane ciasto. Do tego będzie nam potrzebna specjalna forma do babki gotowanej, którą wypełnia się ciastem, zamyka, a następnie wkłada do większego garnka z gotującą się wodą. Babka gotowana jest dużo bardziej puszysta i lekka. To świetna alternatywa również dla osób, które nie mają w domu piekarnika.
Tradycyjne wypieki wielkanocne nie ograniczają się jednak tylko do mazurków, serników i babek. Słodkie świąteczne dania mogą nas zaskoczyć swoją różnorodnością. W wielu domach na odświętnych stołach pojawią się kruche ciasteczka z dodatkiem masła, ciastka z kremem cytrynowym oraz wielkanocny biszkopt przełożony kremem śmietankowym lub czekoladowym i smażonymi jabłkami.
Są domy, w których żadne święta nie mogą się odbyć bez makowca, który uchodzi za symbol obfitości i dostatku. To ciasto z chęcią przygotowujemy zarówno na Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc. Aby makowiec był najsmaczniejszy, ciasto drożdżowe musi być odpowiednio wyrośnięte i delikatne. Najlepiej też smakuje samodzielnie przygotowana masa makowa zamiast tej gotowej ze sklepu. Zrobienie ciasta z makiem to pracochłonne zajęcie, ale dla tego smaku naprawdę warto!
Na wielkanocnych stołach pojawiają się również torty. W tej kwestii możemy pozwolić sobie na bardzo dużą dowolność. Jeżeli jesteśmy fanami czekolady, kawowych smaków lub orzechów postawmy na bezowy tort z gorzką czekoladą i kremem z mascarpone, tort przekładany kremem tiramisu lub tort orzechowo-czekoladowy na biszkoptowym cieście. Jeśli natomiast chcemy, by w naszym domu zagościły smaki kojarzące się z Wielkanocą, możemy pokusić się o przygotowanie tortu makowego z kremem z serka mascarpone i śmietany kremówki. Aby przełamać posmak maku, na wierzch połóżmy świeże owoce i wszystko pięknie udekorujmy.
Jednym z regionalnych przysmaków, o którym niewiele się mówi, jest sękacz. To ciasto przypominające pień ściętego drzewa. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza przemieszaniu ciemniejszych i jaśniejszych warstw ciasta, które są podobne z wyglądu do słojów drzewa. Sękacz podczas pieczenia przyjmuje nieregularne kształty kojarzące się z sękami. Inne mniej popularne ciasta wielkanocne to pierniki, miodowniki oraz buchty.
Szukasz sprawdzonych przepisów na Wielkanoc? Słodkie i wytrawne dania możesz znaleźć na https://akademiasmaku.pl/przepisy/wielkanoc.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.